Jaký operační systém používám?

operating-system-246242_640

Pokud pracujete na počítači, máte na něm instalovaný nějaký operační systém. Ten řídí veškerý hardware a zprostředkovává vstupy od uživatele. V současné době existují tři druhy nejpoužívanější operačních systémů - Microsoft Windows, Apple OS X a Linux.

Své počátky používání osobního počítače datuji do roku 1987, kdy jsem měl možnost vyrůstat po boku 8 bitového počítače Atari 800XE. Vypadal asi takto. Na obrázku je model s dvojnásobnou pamětí nazvaný Atari 130 XE, jinak byl počítač identický.

video-game-console-2202517_640

Obrázek 1 Atari 130XE vypadalo vizuálně úplně stejně jako Atari 800XE, jen mělo dvojnásobnou operační paměť

Ale tento počítač si primárně neuvedu do životopisu jako základ svých zkušeností, i když asi na tom něco bude. Pokud se budeme bavit o klasickém operačním systému, zmínil bych první MS DOS verze 3.30 a vyšší. Tam jsme si hráli s různým nastavením paměti PC pro různé konfigurace programů a byla to docela fuška. Můj první osobní počítač třídy PC AT měl pamět o velikosti 1 MB (nejde o překlep, skutečně to byl jeden megabajt), operační systém uměl efektivně využít 640 kB a zbytek se využíval v rámci tzv. XMS a EMS paměti.

A pak už jsme začali využívat Microsoft Windows 3.1, Microsoft Windows 95 a 98 a skončil u Microsoft Windows ME. Důležitým milníkem ale byly Microsoft Windows 2000, které už pro svůj provoz nepotřebovaly MS DOS a nebyly nadstavbou. Pak přišly legendární Microsoft Windows XP.

Někdy kolem roku 2003 jsem se začal poohlížet v komunitě lidí, kteří mají rádi svobodný software. Primárně hlavně proto, protože jsem zjistil, že kvalitní software lze mít i zadarmo a pak mne bavilo přispívat svým volným časem k vylepšování různých produktů. Začal jsem překládáním dokumentace a rozhraní a skončil u využívání svobodného software. Někdy kolem roku 2005 jsem se začal zajímat o Linux. Nejvíce mne fascinovalo to, že se dal systém spouštět z vypáleného CD (tzv. Live CD). A pak jsem si ho nainstaloval na počítač. Nejdříve jen jako dual boot (při startu je možnost si vybrat, který OS se spustí), později jsem Microsoft Windows na domácím PC přestal používat úplně. První byla distribuce Mandrake (později se její jméno změnilo na Mandriva, hlavně kvůli soudnímu sporu), pak jsem přešel na Zorin OS a nakonec zakotvil u Manjaro Linuxu s KDE plasma.

V roce 2024 jsem pořídil nový počítač navržený primárně pro běh v operačním systému Linux a byl na něm předinstalován systém s názvem Tuxedo OS. Zkusil jsem jej a zůstal u něj. Momentálně je ve verzi 3 a je postaven na KDE Plasma 6. A i přes některá varování, že nemusí vše fungovat tak, jak bych chtěl (zobrazovací server Wayland má zatím špatnou pověst), jsem zjistil, že mi vlastně vůbec nevadí a jsem spokojený.

Předchozí článek