22
srp
2019
9:59

Zelenáč fotí - Díl 5 - Projdi si nastavení!

Občas je dobré projít si možnosti a nastavení fotoaparátu se kterým pracujete. V nabídce najdete polozapomenuté volby, které však mohou přinést neskutečné vylepšení do kvality fotografií. Začal jsem se soustředit na vyvážení bílé, RAW či počet aktivních ostřícíh bodů. A zase se začaly dít věci.

Začnu od volby nejméně náročné. Je to vyvážení bílé. Asi se vyplatí nastavit si jej na automatickou hodnotu. Pokud chcete mít větší jistotu, projděte si před důležitým focením tuto volbu a proveďte nastavení ručně. Každopádně u mne hned zmizely "oranžové" a "žluté" fotky s nepřirozenými barvami. A opravdu se mi vyplatilo investovat čas do této věci. Jde to i zpětně, jen se k tomu musí udělat ještě něco.

Po čase jsem zjistil, že v některých chvílích musím skončit se svou praxí - fotím fotky a exponuju tak, že už nejsou žádné úpravy zapotřebí. Buď to tam je a nebo to vem čert. Ale pokud si potřebujete být jistí, že důležité fotky půjdou ještě nějak upravit, musíte na to jinak.

A přepnul jsem fotografie na ukládání do RAWu. Na paměťovou kartu ve fotoaparátu se rázem vejde míň fotek, ale možnosti úprav jsou někde úplně jinde.Může se vám líbit