22
srp
2019
9:56

Zelenáč fotí - Díl 4 - Nový impuls

Po mnoha testech jsem asi identifikoval, kde je problém. Proč jsou fotky ze závodů TeamGymu tak tmavé, rozmazané a zašuměné? Rozhodl jsem se, že mne to focení baví a pro posun dál se asi nevyhnu další investici. Postupoval jsem však v souladu se svým rozpočtem. Ale i tak výsledek stojí za to.

Zrcadlovka od Pentaxu, model K-S2 je přesně ten přístroj, který se mi líbí. Nabízí za rozumný peníz to, co od svého fotoaparátu této kategorie chci. K dispozici jsem měl dva objektivy :

  1. objektiv SMC Pentax DA L 50-200mm F4-5.6 ED
  2. objektiv SMC Pentax-DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL IF DC WR

Takže jeden dlouhý na fotky přes halu a druhý univerzálnější. Nakonec se to tak nějak vytříbilo, že mi i ten kratší rozsah zase až tak nevadil, protože fotky z novějšího objektivu byly o dost lepší. Musím prostě zmínit, že kdekoliv jinde než na závodech jsem si plně vystačil s tímhle univerzálem a nebyl to vůbec žádný problém. Ale na závodech jsem trpěl. Tak hlavně to přehazování taky chvíli trvá, mnohdy na něj není čas a vůbec. Navíc se mi čas od času povedlo domluvit se a mohl jsem fotit přímo z plochy, nikoliv potupně z prostoru pro diváky.

Po rozhodnutí, že světlý objektiv skutečně má význam, jsem začal pátrat po tom, co pořídit. Hledal jsem kvalitu za dostupnou cenu. A skončil v náruči "alternativních" výrobů objektivů, protože Pentax nabízel jen objektivy převyšující pořizovací náklady původního těla se setovým objektivem. Touhle cestou jsem se nechtěl úplně nutně vydat. Čtením mnoha článků jsem vyprofiloval dva kousky, které mne extrémně zajímaly. Jeden byl od Tamronu a druhý od Sigmy.

Mé parametry se tedy vytříbily do objektivu o clonovém čísle 2.8 a rozsahu končícím na nějakých 70 mm.

  1. Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro
  2. Tamron 28-75mm F2.8 AF XR Di LD Macro SP

Po vyzkoušení obou a promyšlení jsem nakonec pořídil Tamron. Vyhrál tím, že je delší (až 75 mm) a že clonové číslo je stejné v celém rozsahu. I když byl o něco dražší. Ani si nedokážete představit, jak natěšený jsem jej nasadil na zrcadlovku a odjel fotit své další závody! Všechno probíhalo skvěle, ale začal jsem bojovat s jinou věcí -  neostrost fotek. Poměrně dost mne zaskočilo, že světlý objektiv takhle pracuje s hloubkou ostrosti a chce to velmi precizní práci se zaostřovacími body.

Fotky, které jsem dřívě fotil s ISO 6400 jsem byl rázem schopen pořídit na ISO 1600! Je to prostě jiný zážitek. Tohle bylo mé úplně první setkání s faktem, že "nesetový" objektiv je o tolik lepší. A přitom není cena zase až tak vysoká. Jistě se mezi vámi najde řada těch, kteří nové objektivy nekupují a za stejné peníze si pořídí "jetý" vyšší model, ale měl jsem strach. Kdo jej používal? A jak? Co záruka? Volba byla jasná - nový kus.
Tak jsem svého cíle dosáhl a začal jsem pomalu zjišťovat, že se blížím k mému ideálnímu stavu, kdy mne technika nebude tak trápit a budu se moci plně věnovat pilování postupů při focení.

Tuhle investici jsem si opravdu užil. Fotky už byly použitelné a nakonec jsem ještě dospěl k tomu, že bych měl svou výbavu (fotografickou) prodloužit. Po roce používání Tamronu jsem začal uvažovat o posledním kousku do sbírky. Stejně světlý objektiv, nicméně delšího rozsahu. Ideálně 50 - 200 mm. Skončil jsem u Pentaxu o rozsahu 50 - 135 mm, u Pentaxu 70 - 200 mm a u Tamronu 70 - 200 mm. Tamron byl nejlevnější, ale s příjemnými recenzemi. Zbylé dva kousky od Pentaxu byly také dobře hodnoceny, ale cenové navýšení značně převyšovalo cenu Tamrona. Zvítězil Tamron, protože v akceptovatelných parametrech neměl zásadnější slabinu. Navíc roční používání kratší verze objektivu stejné značky mu hrálo do karet.

Dospěl jsem k ideálnímu stavu. Rozhodl jsem se, že setový objektiv SMC Pentax DA L 50-200mm F4-5.6 ED už nepotřebuju a pustil ho do světa.

V současné chvíli mám tuto sestavu :

  1. SMC Pentax-DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL IF DC WR
  2. Tamron 28-75mm F2.8 AF XR Di LD Macro SP
  3. Tamron 70-200mm F2.8 AF Di LD [IF] Macro SP

a samozřejmě Pentax K-S2. Vypadá to, že po hardwarové stránce jsem se už dostal ke své optimální sestavě a teď začne čas sžívání a vypiplávání. Ukázalo se to poměrně záhy. Začal jsem řešit formátovou stránku věci tj. jak zachránit "nevzhledné" fotografie? Myšleno zkažené osvětlením a to jak jeho intenzitou tak i barevností. Prostě malá tělocvična s nerovnoměrným osvětlením a nestálobarevnými zářivkami je opravdu oříšek. Bude to chtít více uvažování.

Text je dostupný pod licencí :Může se vám líbit